Karekod Haberler6


Warning: file_get_contents(http://www.tagsolute.de/cgi-bin/api.cgi) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in C:\inetpub\vhosts\karekod.net\httpdocs\wp-content\plugins\2d-barcodes\api.php on line 162
05-09-2008
İlaç takip sistemini Türkiye öğretecek

Dünya, sahte ilaç ve kupure dur demek için Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın attığı büyük adımı izliyor.

Dünyada ilk kez uygulanacak olan karekod uygulaması ile ilgili ABD ve Avrupa’daki birçok ülke bile 2012’yi beklerken, Türkiye’nin 2009 yılını hedef seçmesi tüm firmaları da acil olarak ilaç takip sistemi için adım atmaya itti.

OCAK 2009’DA DEVREDE

Yazılım firması SAP’ın Almanya’daki merkezinde Türkiye’de uygulanacak sisteme hazırlık yapılıyor ve READYFORTURKEY adı verilen simülasyon programında ilacın üretildiği andan hastaya ulaştığı ana kadarki tüm adımları basamak basamak izlenebilecek bir sistem canlandırılıyor. Bu proje ile 300 ilaç firması, 25 bin eczane, 550 ecza deposu ve 500 hastane eczanesi birbirine entegre edilecek. Oluşturulan veriler Sağlık Bakanlığı’ndaki bir merkezde toplanacak. Hedeflenen İlaç Takip Sistemi, Ocak 2009’da üreticilere, ithalatçılara ve eczanelere; Haziran 2009’da da ecza depolarına kurulacak

360 MİLYON REÇETE

Sadece Türkiye’de 25 bin eczane yılda ortalama 360 milyon adet reçete işliyor. Sağlık Bakanlığı da 2009 yılından itibaren yaklaşık 2 milyar kutu ilacın takip ve incelemesinin her adımda takibinin yapılmasını istiyor. Sahte kupür basımı ve sahte ilaç üretimi sorunlarının önüne geçmeyi amaçlayan bu uygulamayla artık ilaç üreticileri ve ithalatçıları, satışa sunacakları her ürünü tekil olarak simgeleyen bir seri numarası basacak. Böylece piyasada satışa sunulan her ilaç kutusu veya şişesi takip edilebilecek. Dünyanın önde gelen yazılım firmalarından SAP da Almanya merkezinde Türkiye odaklı bir canlı simülasyon çalışması yürüterek soruna çözüm bulmaya çalışıyor.

——————————————————————————–

Canlandırma dünyaya sunulacak

READYFORTURKEY adıyla yürütülen çalışmada ilaç, üreticinin elinden çıktıktan vatandaşa satılana kadar tüm süreçler canlandırılıyor. Türkiye’de 200 ilaç üreticisi ile 100 de ithalatçı firmanın olduğunu belirten Şekeroğlu, “Bunlar ülkemizde satışa sundukları tüm ürünlerin üzerine karekod basmak zorunda. Eczaneler bundan sonra küpur kesmeyip bu karekodları okuyacak. İlaçları ecza depolarından alırken de hastaya satarken de tekrar okutacaklar. Sağlık Bakanlığı da bir ilacın hangi firma tarafından ne zaman satışa sunulduğunu, hastaya satıldığını takip etmiş olacak” dedi.

Akşam