Karekod Haberler5


Warning: file_get_contents(http://www.tagsolute.de/cgi-bin/api.cgi) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in C:\inetpub\vhosts\karekod.net\httpdocs\wp-content\plugins\2d-barcodes\api.php on line 162

Dünya üzerinde ikinci; Avrupa ve Amerika kıtalarını kapsayan ülkeler arasında da ilk uygulaması Türkiye’de yapılacak proje ile halk sağlığını tehdit eden sahte ve kaçak ilaç sorununa çözüm sağlanacak. Proje SAP, Sağlık Bakanlığı, ecza depoları, eczanelDünya üzerinde ikinci; Avrupa ve Amerika kıtalarını kapsayan ülkeler arasında da ilk uygulaması Türkiye’de yapılacak proje ile halk sağlığını tehdit eden sahte ve kaçak ilaç sorununa çözüm sağlanacak. Proje SAP, Sağlık Bakanlığı, ecza depoları, eczaneler, ithalatçılar ve ilaç üreticileri ile birlikte yürütülecek.

İlaç takibinin yapılmasını sağlayacak bu projeye, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 02.02.2008 tarihli ve 26775 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Beşeri Tıbbi Ürünler Ambalaj ve Etiketleme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kararları ile başlandı. Yönetmeliğe göre, 01.01.2009 tarihinden itibaren ürünler üzerine “Karekod” ve taşıma ambalajları üzerine “Karekod” veya “Barkod” konulması zorunluluğu getirildi.

Yönetmelikte yer alan maddeleri yerine getirmek ve ilaç takibini yapabilmek için SAP kullanıma hazır bir İlaç Takip Sistemi çözümü sunuyor. Sahte kupür basımı ve sahte ilaç üretimi sorunlarının önüne geçmeyi amaçlayan bu uygulamayla artık ilaç üreticileri ve ithalatçıları, satışa sunacakları her ürünü tekil olarak simgeleyen bir seri numarası basacak.

Böylece piyasada satışa sunulan her ilaç kutusu veya şişesi takip edilebilecek.

Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde de henüz böyle bir barkod sistemi kullanılmıyor. Bu yüzden Türkiye’de gerçekleştirilecek olan bu proje, dünyaya örnek olacak. Bu proje ile 300 ithalatçı ve üretici, 25 bin eczane, 550 ecza deposu, 500 hastane eczanesi birbirine entegre edilecek. Oluşturulan veriler, Sağlık Bakanlığı’ndaki bir merkezde toplanacak. Hedeflenen İlaç Takip Sistemi, Ocak 2009’da üreticilere, ithalatçılara ve eczanelere; Haziran 2009’da da ecza depolarına kurulacak.

SAP İlaç Takip Sistemi’nin de çözüm alternatifleri arasında olduğu bu proje, Türkiye’de iki aşamada hayata geçirilecek. İlk aşamada üreticiler ve ithalatçılar, ürettikleri ve ithal ettikleri ürünler üzerine, ürünü tekil olarak simgeleyecek bir seri numarası (2D barkod / karekod) ekleyecek ve bu bilgileri Sağlık Bakanlığı’na iletecek.

Eczaneler ise, bu sistemi kullanarak aldıkları ile ilgili sicil sorgulamalarını yapacak ve sattıkları ürünleri Sağlık Bakanlığı’na bildirecek. İkinci aşamada ise, ecza depoları bu uygulamaya dahil olacak, aldıkları ve sattıkları ürünler ile ilgili Sağlık Bakanlığı’na bilgilendirme yapacak.

Bu proje sayesinde sahte ilaç ve sahte kupür kullanımının önüne geçilecek. Ayrıca üreticilerden eczanelere uzanan tedarik zinciri içerisinde yer alan firmaların ve Sağlık Bakanlığı’nın ilaçlarla ilgili her türlü kontrol ve analizi yapmalarına imkan sağlayacak.

Dünya üzerinde sahte ilaç üretiminin önüne geçmek ve insan sağlığına olan tehdidi asgari düzeye çekmeyi amaçlayan SAP, İlaç Takip Sistemi ile ilgili olarak AR&GE çalışmalarına, 1998 yılında başladı ve ilk çözümünü 2002 yılında kullanıma sundu. SAP, İlaç Takip Sistemi çözümü ile, tedarik zinciri içerisinde her türlü takibin ve analizin yapılabilmesini, doğru veriye, hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlıyor.er, ithalatçılar ve ilaç üreticileri ile birlikte yürütülecek.