Karekod haberler4


Warning: file_get_contents(http://www.tagsolute.de/cgi-bin/api.cgi) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in C:\inetpub\vhosts\karekod.net\httpdocs\wp-content\plugins\2d-barcodes\api.php on line 162

İlaç takip sistemi geliyor(14.08.2008)

 

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya geçirilecek ilaç takip sistemi ile 2009 yılından itibaren, 2 milyar kutu ilacın takip ve incelemesi yapılacak.

Dünyanın önde gelen yazılım firmalarından SAP, Türkiye”de Sağlık Bakanlığı, ecza depoları, eczaneler, ithalatçılar ve ilaç üreticileri ile birlikte yürütülecek proje ile sahte ilaç ve sahte ilaç kupürünün dolaşımına engel olmayı amaçlıyor. AS Haber Ajansı”nın (asha) bildirdiğine göre, dünya üzerinde ikinci; Avrupa ve Amerika kıtalarını kapsayan ülkeler arasında da ilk uygulaması Türkiye”de yapılacak proje ile halk sağlığını tehdit eden sahte ve kaçak ilaç sorununa çözüm sağlanacak.

İlaç takibinin yapılmasını sağlayacak bu projeye, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan 02.02.2008 tarihli ve 26775 sayılı Resmi Gazete”de yayımlanan “Beşeri Tıbbi Ürünler Ambalaj ve Etiketleme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kararları ile başlandı. Yönetmeliğe göre, 01.01.2009 tarihinden itibaren ürünler üzerine “Karekod” ve taşıma ambalajları üzerine “Karekod” veya “Barkod” konulması zorunluluğu getirildi.

“Her ürüne yeni bir seri numarası”

Uygulamayla artık ilaç üreticileri ve ithalatçıları, satışa sunacakları her ürünü tekil olarak simgeleyen bir seri numarası basacak. Böylece piyasada satışa sunulan her ilaç kutusu veya şişesi takip edilebilecek. Avrupa ülkeleri ve ABD”de de henüz böyle bir barkod sistemi kullanılmıyor. asha”nın haberine göre, Türkiye”de gerçekleştirilecek bu proje, dünyaya örnek olacak. Bu proje ile 300 ithalatçı ve üretici, 25 bin eczane, 550 ecza deposu, 500 hastane eczanesi birbirine entegre edilecek. Oluşturulan veriler, Sağlık Bakanlığı”ndaki bir merkezde toplanacak. Hedeflenen İlaç Takip Sistemi, Ocak 2009″da üreticilere, ithalatçılara ve eczanelere; Haziran 2009″da da ecza depolarına kurulacak. 

“İki aşamalı sistem”

SAP İlaç Takip Sistemi”nin de çözüm alternatifleri arasında olduğu bu proje, Türkiye”de iki aşamada hayata geçirilecek. İlk aşamada üreticiler ve ithalatçılar, ürettikleri ve ithal ettikleri ürünler üzerine, ürünü tekil olarak simgeleyecek bir seri numarası (2D barkod / karekod) ekleyecek ve bu bilgileri Sağlık Bakanlığı”na iletecek. Eczaneler ise, bu sistemi kullanarak aldıkları ile ilgili sicil sorgulamalarını yapacak ve sattıkları ürünleri Sağlık Bakanlığı”na bildirecek. İkinci aşamada ise, ecza depoları bu uygulamaya dahil olacak, aldıkları ve sattıkları ürünler ile ilgili Sağlık Bakanlığı”na bilgilendirme yapacak. 

SAP, İlaç Takip Sistemi ile ilgili olarak AR&GE çalışmalarına, 1998 yılında başladı ve ilk çözümünü 2002 yılında kullanıma sundu. SAP, İlaç Takip Sistemi çözümü ile, tedarik zinciri içerisinde her türlü takibin ve analizin yapılabilmesini, doğru veriye, hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlıyor. (asha/14.08.2008/16.30)