Karekod Haberler2


Warning: file_get_contents(http://www.tagsolute.de/cgi-bin/api.cgi) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in C:\inetpub\vhosts\karekod.net\httpdocs\wp-content\plugins\2d-barcodes\api.php on line 162

 

Sağlık Bakanlığı’ndan önemli hizmet. Sahte ilaca karşı ilaç takip sistemi geliştirildi

Türkiye'deki ilaç takip sistemi dünyada ilk  Türkiye’deki ilaç takip sistemi dünyada ilk
Toplum sağlığını ciddi şekilde tehdit eden sahte ilaca karşı önlem olarak Sağlık Bakanlığı ilaç takip sistemi geliştirdi.

Projeyi destekleyen ilaç sektörü, sistemin pilot uygulamadan sonra hayata geçirilmesini önerirken, Sağlık Bakanlığı pilot uygulama yerine geçiş süresi verilmesini planlıyor.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu, ilaç takip sisteminin hem Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hem de vatandaşların bedelini ödeyecekleri ilaçlar için uygulanacağını söyledi.

Yeni sistemde her ürünün bir kimlik numarası olacağını, ilaç firmasının bu numarayı depolara ürün göndereceği zaman SGK’nın provizyon sistemine aktaracağını anlatan Gümrükçüoğlu, depoların da eczanelere çıkış yaptığı zaman, hangi ürünleri hangi eczaneye göndereceğini bildireceğini söyledi.

Eczanenin de bir ürünün satışını yaparken sistemden provizyon alacağını ifade eden Gümrükçüoğlu, ”Önceden bildirilen bir numara söz konusu değilse sistem uyarı verecek ve o satış noktası hakkında işlem yapılacak. Bir şekilde kopyalanma söz konusuysa ve ürün daha önce o seri numarasıyla provizyon almışsa bu durumda sistemin ikinci giriş yeri ve ilk satış noktası hakkında uyarı verecek, her iki satış noktasıyla ilgili de işlem yapılacak” diye konuştu.

31 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Londra’da yapılan GS1 (Türkiye’nin de üye olduğu, dünyanın barkod otoritesi olan birlik) Healthcare Konferansı’nda Türkiye’de uygulanacak sistemle ilgili bilgi verildiğini bildiren Gümrükçüoğlu, ”Information Sharing System Model-4” olarak kayıtlara geçen Türk sisteminin ”Dünyadaki ilk geniş kapsamlı uygulama” olarak kabul edildiğini belirtti.

Bu çalışmalar çerçevesinde bir yönetmelik taslağı ve buna bağlı olarak ”Barkod Uygulama Kılavuzu” hazırlandığını ifade eden Gümrükçüoğlu, bunun da sektörle tartışmaya açıldığını söyledi.

Bu yılın sonunda yönetmelik değişikliğinin yayınlanmasının ardından uygulamaya başlanmasının öngörüldüğünü anlatan Gümrükçüoğlu, ”Uzun bir süredir hazırlıklarını yürüttüğümüz bu sistemin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Pilot uygulama olmayacak. Bunun yerine piyasadaki ürünlerle ilgili yeterince uzun bir geçiş süresi verilecek” dedi.

2008 yılı içinde İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan bir ekip tarafından altyapı çalışmalarının tamamlanacağını belirten Gümrükçüoğlu, 2009 yılı başından itibaren hiçbir ilacın ”ikincil tanımlayıcı” (barkod) olmaksızın basılmayacağını bildirdi.