Karekod okuyucu fiyatları


Warning: file_get_contents(http://www.tagsolute.de/cgi-bin/api.cgi) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in C:\inetpub\vhosts\karekod.net\httpdocs\wp-content\plugins\2d-barcodes\api.php on line 162

İLAÇ TAKİP SİSTEMİ


<!–{12518728715733}–

<!– /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Verdana; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:162; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:536871559 0 0 0 415 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:”"; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;} p {mso-margin-top-alt:auto; margin-right:0cm; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} –>

<!– /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:”"; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;} p {mso-margin-top-alt:auto; margin-right:0cm; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} –>

İlaç Takip Sistemi Türkiye’de ilaçların her biriminin izlenmesi için yapılan bir altyapıyı tanımlar. Kısa yazılımı “İTS” şeklindedir. İlaç Takip Sistemi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İlaç Takip Sistemi uygulamaları hakkında sitemizde yeterli bilgiler bulunmaktadır. Ulaşılamayan bilgiler için lutfen its@iegm.gov.tr adresine mesajınızı gönderiniz.

İlaç Takip Sistemi 01.01.2010 tarihi itibariyle gerçek ortamda gerçek kullanıcılarla hizmet vermeye başlamıştır.

Sistemle ilgili günlük rakamlara ulaşmak için İTS İstatistik sayfamızı ziyaret ediniz.

Eczaneler sistemde kayıt olmaları için gönderilen e-postalara ulaşamışlarsa önce İl Müdürlüklerinden bilgilerini kontrol etmeleri, İEGM sisteminde kayıtları bulunmayan eczanelerin kayıtlarını yaptırmaları, e-posta adresleri yanlış olanların düzelttirmeleri gerekmektedir. Bu işlemden sonra 12 saat içinde kullanıcı mailleri kendilerine ulaştırılacaktır. Yine de kullanıcı mailleri kendilerine ulaşmayan eczacılarımızın its@iegm.gov.tr adresine mesaj yazmalı ya da 312-309 12 92 numaralı telefonu aramalarını rica ediyoruz.

DİKKAT : Kullanıcı kaydı yapmayan eczacılar geçiş süreci içinde sadece karekodlu gelen ilaçları satamaz hale gelecekler, 01.01.2011 tarihi itibariyle hiç bir ürünü satamaz halde olacaklardır. Bu sebeple, sisteme kaydının ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Üreticiler ve ithalatçılar, yönetmelik hükümlerine göre 01.01.2010 tarihinden itibaren üretilmiş ürünlere karekod koymak mecburiyetindedir.

<!– /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:”"; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} /* List Definitions */ @list l0 {mso-list-id:934097510; mso-list-template-ids:1400255392;} @list l0:level1 {mso-level-number-format:alpha-lower; mso-level-tab-stop:36.0pt; mso-level-number-position:left; text-indent:-18.0pt;} ol {margin-bottom:0cm;} ul {margin-bottom:0cm;} –>

2.2.2008 tarihinde yürürlüğe giren Beşeri Tıbbi Ürünler Ambalaj ve Etiketleme Yönetmeliği değişikliği ile yürürlüğe giren karekod uygulaması ile ilaçla ilgili tüm noktalarda yenilenme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. İlgili yönetmelik ve Genel Müdürlükçe yayımlanmış kılavuzlara göre, eczanelerin İlaç Takip Sistemi’ne uyumu için öncelikle şu iki şeyi yapmaları gerekmektedir:

1. Karekod okuyabilen Barkod okuyucu(lar) edinmek,

2. Halen var olan eczane yazılımlarının karekod uyumunu sağlamak. İlaçları İTS’ye bildirmek için Eczane yazılımları kullanılması gerekli görülmekte ve yazılım edinşilmesi tavsiye edilmektedir.

Bunlardan önce, Eczanelerin illerdeki İl Sağlık Müdürlüğü Eczacılık Şubelerine giderek İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü otomasyonuna (IEGM2007) bilgilerini güncellemeleri istenmektedir. Eczacıların mutlaka bu veritabanına kaydolması gereklidir. Bilgilerini IEGM2007 sisteminde güncelleyen eczanelere İTS kullanıcısı ve şifresi verilebilecektir.

Bu bilgiler içinde eczacıların e-mail adresi istenmektedir. Eczacıların özellikle, sürekli kontrol ettikleri bir mail adresi vermeleri gerekmektedir. İTS’ye erişim için kullanılacak kullanıcı adı ve şifreler bu adrese gönderilecek bir prosedürle sağlanacağından bu e-mail adresi önem taşımaktadır. Eczacı kullanıcı adını kendisi oluşturacak, şifrelerini de kendisi değiştirebilecektir.

Eczanenin yönetimi ve gelen karekodlu ürünlerle ilgili işlem yapabilmek için bazı eczane yazılımları edinmek gerekebilecektir. İTS ile testler yapmış olan eczane yazılımları; Tebeos, Byte, Farmakom, Pcpharma, Eczanem, Tercih, Fay Bilişim, İlon Yazılım ve EdimSoft gibi firmalara aittir.

Eczaneler SGK ekranından eskiden olduğu gibi provizyon alabilecek, karekodlu ürünlerin İTS Web servislerine “Alım Onay bildirimi” ve “Satış bildirimi”, iade, iptal, deaktivasyon işlemleri ve SGK web servisine “Reçete Onay Bildirimi” serbest eczane yazılımları ile yapılabilecektir.

Eczanelerin eczane yazılımı satın alırken ya da değişikliğini yaparken ‘İlaç Takip Sistemi’ne ‘tam uyum’ sağlanması taahhüdünü almaları önerilmektedir.

Ecza depoları sisteme dâhil olacaklardır. Eczanelerin ecza depolarından satış bilgilerini elektronik ortamda alabilmeleri için ecza depolarından bu bilgileri talep etmeleri tavsiye edilmektedir. Ecza depoları satışlarını İTS’ye bildirdiklerinde, İTS’nin verdiği onay numarasını eczaneye bildirmeli veya fatura üzerine koymalıdır.

Ecza depolarından bazılarının sisteme girişleri bazı zorluklar sebebiyle gecikebilecektir. Bundan dolayı, sistemin başlangıcında eczanelere gelen ürünlerin ecza depolarınca sisteme kaydedilmiş olması zorunlu olmayacak ancak bu durum bir soru oluşturmayacaktır.

İTS kesinlikle eczaneleri takip etmek üzere kurulmuş bir sistem değildir. İTS mali bir takip sistemi de değildir, mali konularda hiçbir bilgi içermemektedir.

Eczanelerin SGK ile süreçleri aşağıdaki gibi olacaktır:

1. Alım esnasında hangi ürünlerin hangi ecza deposundan alındığını bilmek gerekmektedir. Ecza depoları, sattıkları ürünleri İTS’ye bildirmişlerse, eczacıya bildirimin yapıldığı hakkında bilgi verilmelidir. Eğer ecza deposu İTS’ye bildirim yapmamışsa, eczacının bu ürünleri kabul ederken tek tek okutup kendi yazılımına kaydetmesi tavsiye edilmektedir. Bu ürünlerin hangi ecza deposundan alındığı böylece bilinecek ve ispatlanacaktır.  Eczacıların aldıkları ürünlerin bilgilerini İTS sistemine bildirmeleri durumunda ürünlerin çalınması vb. gibi durumlarda, bu ürünler başka yerde satılamaz hale gelecek ve ürünler hakkında tekrar doğrulama yapmaya gerek kalmayacaktır.

2. Satış yapılırken, satılan ürünler İTS’den kontrol edilecektir. İTS’nin olumsuz cevap verdiği ürünler hastaya verilmemeli, geri ödeme kurumuna da fatura edilmemelidir.

Sistemin bir geri ödeme kurumu olarak SGK ile işleyişi özetle şu şekildedir:

 1. Eczane reçeteyi -eskiden olduğu gibi- SGK ekranından girerek hastaya ürünleri satabileceğini ilgili kurumdan kontrol eder. (Provizyon),
 2. SGK eczanenin talebi uygunsa eskiden olduğu gibi bir “Reçete Kontrol Numarası” döndürür.
 3. Bunun üzerine, bu bilgiler SGK yazılımının loglarından eczane yazılımı tarafından alınır.
 4. Eczacı, hastaya vereceği bütün karekodlu ürünleri kendi eczane yazılımına okutur, kaydeder.
 5. Eczacı, kendi eczane yazılımı aracılığı ile bu ürünleri bir “satış” olarak İTS’ne bildirir. TEB bu konuda her eczaneye TEBEOS adında bir yazılımı temin etmeyi taahhüt etmektedir.
 6. İTS bildirilen ürünleri kontrol eder, doğru ise eczaneye bir “satış onayı” döndürür.
 7. Ürünler onaylanmışsa, kendi eczane yazılımından SGK’ya “reçete satış onayı” yaparak kesinleştirir. Buna “reçete kesinleştirme” diyebiliriz. Dönem kesinleştirmeden önce ve reçetenin verilmesini takiben uygun bir zamanda reçete kesinleştirmenin yapılması gerekmektedir.
 8. Kesinleştirmeyi takiben SGK, İTS’den eczanenin sattığı ürünleri kontrol eder.
 9. İTS, o reçete için bildirilen ürünlerin bilgilerini SGK’ya döndürür.
 10. SGK İTS’den gelen bilgilere göre reçeteyi değerlendirerek ödemeye alır.
3. Reçetelerin iptal edilmesi durumunda; SGK ekranından silinen reçetelerdeki ürünlerin önce İTS sisteminde iade işlemine tabi tutulması ve daha sonra SGK ekranında yeni reçete girilmesi gerekmektedir.
SGK sisteminde kesinleştirilmiş reçetelerin silinmesi artık mümkündür. SGK sisteminde silinen reçeteler eczane yazılımları tarafından da otomatik olarak İTS sisteminden iade işlemi yapılacaktır. Reçete silme ve iade işlemleri hakkında dikkatli davranılması eczacılarımızın menfaatine olacaktır.
Dikkat! SGK ekranından silinecek reçetelerin önce eczane yazılımı ile İTS’deki satış bildiriminin iptal edilmesi gerekmektedir.

Diğer geri ödeme kurumlarının süreçleri de benzer şekillerde olacaktır.

Yukarıdaki süreçlerden, “İTS satış bildirimi” ve reçete kesinleştirme süreçleri eczane çalışmalarına bir yenilik olarak gelmiştir. Eczanelerin kullandıkları yazılımlar aracılığı ile eklenen bu süreçlerin işletilmesi eczanelere ek yük getirmeyecektir.

TEB ile birlikte “Tek Ekran” çalışması yapılmaktadır. Tek ekran ile çalışmak mümkün olduğunda eczacı SGK ve diğer kurumlarla tüm işlemleri kendi serbest eczane yazılımı ile yapabilir hale gelecektir.

Eczanenin elinde olmayan ilaçların temin edilmesine kadar diğer ilaçların da hastaya verilmesine bir engel yoktur. Bu şekilde, eczane yazılımlarına kaydı yapılan ilaçların hastaya verilmesinde bir sakınca görünmemekte, diğer ilaçlar verilince bildirim tekrarlanarak reçete tamamlanabilmektedir.

Artık ilaçların kupürlerinin kesilmesine gerek kalmamıştır. Her sistemin değişmesi esnasında birçok hatalar olabilir, eczacılarımızın sistemi iyi algılayıp ona göre davranmaları ve hataları hemen çözmeleri gerekmektedir. Bu anlamda hataların genel müdürlüğümüze its@iegm.gov.tr mail adresine mail yoluyla bildirilmesi işlemleri hızlandıracak, ayrıca odalara da bilgi verilmesi faydalı olacaktır.

Geçiş sürecinde hem karekodlu hem de kupürlü ürünler bulunacağı için, eczacılar kupürlü ürünlerin kupürlerini reçete arkasına yapıştıracak, karekodlu ürünleri ise sisteme bildirecektir.

Ürünlerde hem kupür hem de karekod varsa yönetmeliğe göre kupür üreticiler tarafından iptal edilerek piyasaya verilecektir. Kupürü iptal edilmemiş karekodlu ürünlerin karekodları sisteme bildirilmemiştir. Bu ürünler kupürleri kesilerek satılmaya devam edecektir.

Geçiş döneminde ürünlerin durumu http://www.iegm.gov.tr/Default.aspx?sayfa=Odeme_bilgileri&lang=tr-TR sayfasında görüldüğü gibi özetlenmiştir. Bu şema SGK tarafından da benimsenmiştir. Eczacıların bu şemaya göre işlem yapmaları halinde sorun çıkmayacaktır.

<!– /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:”"; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} –>

Diğer süreçler; sarf, imha, alım iade, satış iptali şeklindedir. Bunlara göre, bir çok eczane yazılımı İTS uyumu sağlamıştır. Eczacı; yazılımında, yaptığı her işlemi bir kayıt olarak tutacak, işlemlerini böylece kolaylıkla yapacaktır.

İlaç Takip Sistemi’ne eczane yazılımlarının erişimini sağlamak üzere her eczacıya bir kullanıcı adı ve bir GLN numarası Bakanlıkça tahsis edilecektir. GLN, eczacıya sistemce gönderilecek kullanıcı oluşturma maillerde bulunacaktır.

UNUTULAN VEYA DEĞİŞTİRİLMEK İSTENEN KULLANICI ADI veya ŞİFRELER İÇİN:
İTS eczane kullanıcılarının şifrelerini unutmaları veya yenilemek istemeleri durumunda  şu web sayfasından işlem yapılabilir: https://its.saglik.gov.tr/UserManagementApp/EczaneKayit.jsp
Açılan sayfada eğer bir eczane ilk defa kullanıcı açmak istiyorsa, en alttaki “Seçiminiz….” seçeneğinde  “İlk Defa Kullanıcı açmak istiyorum” seçmelidir. Eczane şifresini yeniden belirleme için aynı alanda “Kullanıcı adı ve şifremi unuttum” seçeneği ile işlem yapabilir.
YARDIM MASASI:
Sistemle ilgili sorulacak sorular için genel iletişim telefonu: 312-309 12 92, mail adresi: its@iegm.gov.tr
İLAÇ TAKİP SİSTEMİ

İlaç Takip Sistemi (İTS) Türkiye’de ilaçların her biriminin izlenmesi için yapılan bir altyapıyı tanımlar. Kısa yazılımı “İTS” şeklindedir. İlaç Takip Sistemi, karekod ve içindeki bilgilerin sistem merkezine gönderilmesi şeklinde çalışır. Karekod ise, ilaçlarda kullanılacak yeni tanımlayıcıdır, daha az yer kaplayıp daha çok veri tutmaktadır. Karekod ile tüm ilaçlar benzersiz olarak numaralanmış olacaktır.

Sistem; Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, ilaç sektörünü temsilen sivil toplum örgütleri, Türk Eczacılar Birliği ve diğer sivil toplum örgütleri ile ilaç firmalarına çözüm üreten ve destek veren bazı firmaların katıldığı 3 toplantıda şekillendirilmiş ve kullanılacak barkod tipinin de “Datamatrix” olmasına karar verilmiştir. Sistem yazılımları ve altyapısı Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanacak ve işletilecektir.

Bu kapsamda yapılan çalışmalar; tanımlayıcılara ait standartların tespiti ve izleme yapmak üzere veri aktarımları standartlarının tespiti şeklinde iki başlık altında toplanabilir. 1. Yönetmelik hükümlerine göre karekodun ürünler üzerine 01.01.2010 tarihinden itibaren uygulanması mecburidir.

2. İlaç Takip Sistemi de 01.01.2010 tarihinde çalışmaya başlayacak ve ilaçlar bu tarihten itibaren piyasaya verilmeye başlanacaktır.

Ülkemizde tüm ilaçlar 01.01.2011 tarihinden itibaren karekodlu olarak satılacaktır.

Karekod; BTÜ Ambalaj ve Etiketleme Yönetmeliğine göre; 1. ilaçlar, 2. Ara ürünler, 3. Tıbbi besin destekleri üzerine konulacaktır. Tıbbi cihazlar ve Majistral ilaçlar kapsam dışındadır.

Serumlar (periton diyaliz solüsyonları, tıbbi mamalar ve enteral beslenme ürünleri hariç olmak üzere), radyofarmasötikler, sıfır dereceden daha soğuk ortamlarda bekletilmesi zorunlu olan soğuk zincir ürünleri ile alerji aşıları gibi kişiye özel üretilmiş ilaçlar 01/01/2011 tarihine kadar karekod uygulamasının kapsamı dışındadır.

İTS bir ilaç güvenliği aracı olarak tasarlanmış olduğu için karekod; ürünler ve hastane ambalajlı ürünler üzerine konulacaktır. Tanıtım numuneleri üzerine karekodun konulması mecburi değildir.

İTS Kapsamı;

İlaçlar, geri ödemeye tabi ara ürünler ve geri ödemeye tabi beslenme ürünleridir.

İTS’nin amaçları;

Farmakovijilans,

Sahte ilaçlardan ve sahte ambalajlardan korunma,

Politika oluşturmaya esas olarak veri oluşturma.

Artı faydalar.

İTS GEÇİŞ ZAMANINDA ÜRÜNLERİN DURUMU – Ocak 2010

Kupür-Barkod
Karekod
Durum
1
Kupür ve barkod
Kupür ve Barkod var, Kupürde iptal ibareleri yok.
Karekod uygulanmamış.
01.01.2011 tarihine kadar Kupürle satılabilir.
2
Kupür ve barkod
Kupürde iptal ibareleri yok.
Karekod
Karekod basılmış ve İTS’ye kayıtlı değil.
(barkod yoksa karekod barkod yerine kesilir. Aksi halde karekod kesilmez.)
01.01.2011 tarihine kadar Kupürle satılabilir.
3
Kaldırılmış ürün türü.
4
Kupürün eski iptal şekli
“Karekodludur”, “Karekod içermektedir”, “K.KODLU” vb. gibi ifadeler yazılmış ürünler.
Karekod
Karekod basılmış ve İTS’de kayıtlı değil. (barkod yoksa karekod barkod yerine kesilir. Aksi halde karekod kesilmez.)
01.04.2010 tarihine kadar Kupürle satılır.
Kupür üzerindeki “Karekod içermektedir” gibi ifadeler kupür iptali olarak değerlendirilmez.
Karekodları ile işlem yapılmaz.
5
Kupürlerin yeni iptal şekli
Kupür üzerine İTS’de kayıtlı olduğuna dair bir ibare basılmış.
Karekod
Karekod basılmış ve İTS’de kayıtlı. (Karekod hiçbir zaman kesilmez.)
01.01.2010 tarihinden itibaren karekodla satılır.
6
Kupür yerine uygulanmış Sürşarj etiketi – barkod
Karekod uygulanmamış.
01.04.2010 tarihine kadar sürşarj kupür yerine kesilerek işlem yapılır.
7
Kupür yerine uygulanmış Sürşarj etiketi - barkod
Karekod
Karekod basılmış ve İTS’dekayıtlı değil.
01.04.2010 tarihine kadar sürşarj kupür yerine, karekod barkod yerine kesilerek işlem yapılır.
8
Kupür ambalajda yer almıyor.
Karekod
Karekod basılmış ve İTS’de kayıtlı. (Karekod hiçbir zaman kesilmez.)
01.01.2010 tarihinden itibaren karekodla satılır.
Yukarıdaki tüm seçenekler için fiyatın ambalajda yer alması mümkündür. Ancak fiyat basılan alan kupür gibi algılanmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Ürünün adı ile birlikte basılan fiyat böyle bir sorun oluşturabilir.
Yukarıdaki kupür ve karekod bilgileri temsilidir.

İTS SÜREÇLERİ HAKKINDA GERİ ÖDEME KURUMLARINA BİLGİLER

Geri ödeme kurumu; personelinin veya bir sigorta sözleşmesi altında hizmet vermeyi taahhüt ettiği kişilerin sağlıkla ilgili harcamalarını kişiye geri ödeyen kuruma denir. Ülkemizde geri ödeme kurumları;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Türk Silahlı Kuvvetleri,
 • Katma Bütçeli İdareler,
 • Yardım Sandıkları,
 • Belediyeler,
 • Özel İdareler ve
 • Özel Sağlık Sigorta Kurumları’dır.

Geri ödeme kurumları şimdiye kadar ilaç harcamalarını iki türlü ödemekteydi.

 1. SGK’da olduğu gibi, eczanenin hastadan ilaç bedeli istemeden geri ödeme kurumuna fatura göndermesi,
 2. Hastanın ilaç bedelini kendisinin ödeyip ilacı alması, eczanenin faturasını kuruma ibraz ederek ilaç bedelinin kendisine ödenmesini istemesi.

Geri ödeme kurumu her iki durumda da ilaçların kupürlerini faturaya eklenmiş olan reçete arkasında görmek durumundaydı. Ancak, ilaçların karekoda geçişi ile ambalajlardan kupür kaldırılmış, ilaç ambalajlarının kesilmesi uygulamasına da son verilmiştir. Karekod adı verilen yeni bir tanımlayıcının ilaç ambalajlarına konulması süreci başlamıştır. Bu uygulama ile ilaçların karekod bilgileri merkezi bir sistemden kontrol edilerek ödenebilecektir.

İlaçların kontrol edileceği bu merkezi sisteme “İlaç Takip Sistemi” adı verilmiştir. Geri ödeme kurumları, kendilerine ulaşan karekodlu ilaçların Sağlık Bakanlığı’nca işletilen bu sistemden sorgulamasını yapmadan bu ödemeleri gerçekleştirmeyeceklerdir. Bu konuda İlaç Takip Sistemi İşletme Kılavuzu Madde 5′te bu sorgulamanın mecburi olduğu belirtilmektedir.

Geri ödeme kurumlarınca sorgulanan reçeteler artık iptal edilemeyecek bir duruma geçecek, bu reçetelerdeki ilaçlar da tekrar satılamayacaktır. Geri ödeme kurumlarının bu açıdan sistemle çalışmaları önem arz etmektedir.

Bütün diğer paydaşlar gibi, geri ödeme kurumları da sisteme yazılımlar aracılığı ile erişebileceklerdir. Bu sebeple, bütün geri ödeme kurumlarına sistemde birer GLN numarası verilecek, kullanıcı ve şifrelerini kendilerinin oluşturmaları sağlanacaktır. Yukarıda sayılan geri ödeme kurumlarının kayıt yaptırmak ve kullanıcı adı temin etmek için aşağıdaki bilgileri its@iegm.gov.tr adresine göndermeleri gerekmektedir:

Geri ödeme kurumlarının sisteme kaydedilmesi için gerekli bilgiler:

 1. Kurumun adı,
 2. Kurumda geri ödeme ile ilgili yetkili kişi veya irtibat noktası,
 3. İli,
 4. Telefon numarası,
 5. Faks numarası,
 6. Kurumsal mail adresi (bilgi paylaşımı için zorunludur.)
 7. Eğer kurumun GS1 üyeliği varsa ve GLN numarasını belirlemişse bu numara sistemce kullanılacaktır.

Sistemin yürürlüğü ile ilgili süreler Beşeri Tıbbi Ürünler Ambalaj ve Etiketleme Yönetmeliği ile belirlenmektedir. Halen 1.1.2010 tarihinden itibaren üretilen ürünlerin karekodlu olarak piyasaya verilmesi mecburiyeti bulunmaktadır.

Devlet Harcama Belgeleri Yönetmeliği ve Sosyal Güvenlik Kurumu Harcama Belgeleri Yönetmeliği bu amaçla 2009 yılı Haziran ayı içinde değişmiştir.

Geri ödeme kurumları İlaç Takip Sistemi İşletme Kılavuzu’na göre, karekodlu ürünleri İTS sisteminden kontrol etmekle yükümlüdürler. Bu kontrol mutlaka yapılmalıdır, aksi halde mükerrer ödemelerin çıkması muhtemeldir.

Halen piyasada bulunan kupürlü ürünlerin 1.1.2011 tarihine kadar piyasada satılması için bir geçiş süresi tanınmıştır. Geri ödeme kurumları bu tarihten sonra kupürlü ürünleri artık ödemeyeceklerdir. Ancak sistemin kapsamı dışında kalan az sayıda ürünün bir süre daha eski yöntemle satışı yapılabilecektir.

Teknik konularda Genel Müdürlüğümüz Web Sayfalarında (www.iegm.gov.tr) bilgiler bulunmaktadır. Teknik konular; Beşeri İlaçlar Barkod Uygulama Kılavuzu, İlaç Takip Sistemi İşletme Kılavuzu ve İlaç Takip Sistemi Web Servisleri Kılavuzu adındaki belgelerle düzenlenmiştir.

Bu belgelerde bulunamayan konularda ve genel olarak its@iegm.gov.tr adresine mail yoluyla bilgi sorulabilir.

Sistemle ilgili duyuruların İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü sitesinden izlenmesi tavsiye edilmektedir.