Eyl 09 2008

İlaç takip sistemi süreç takvimi


Warning: file_get_contents(http://www.tagsolute.de/cgi-bin/api.cgi) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in C:\inetpub\vhosts\karekod.net\httpdocs\wp-content\plugins\2d-barcodes\api.php on line 162

İLAÇ TAKİP SİSTEMİ SÜREÇ TAKVİMİ

Yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre, ilaçlarda karekod uygulaması 01.02.2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Üretim yerleri ve işlem merkezlerinin karekodlu çalışmaya uyumu için 01.01.2009 tarihine kadar süre tanınmıştır. Üretilen veya ithal edilen ürünlerin bu tarihten sonra karekod taşıması mecburidir.

Bu değişikliklerden taşıma birimlerine dair olanlar için 01.06.2009 tarihine kadar süre tanınmıştır. Bu tarihten sonra üretici veya ithalatçıların sevk edecekleri ürün kolilerinde “koli etiketi” bulunması mecburidir. Bu mecburiyet ecza depolarının sevkiyatlarını kapsamamaktadır.

01.01.2009 tarihine kadar üretilmiş olan ürünlerin 01.01.2010 tarihine kadar satılabilmesi mümkündür. Bu tarihten sonra karekodu bulunmayan ürünler satılamayacaktır.

Yukarıdaki bilgilere göre proje uygulamasında herhangi bir gecikme söz konusu değildir. İTS’nin sağlıklı bir başlangıç yapması için diğer paydaşlarla çalışmalar yapılmaktadır. SGK yazılımlarının İTS uyumu konusunda çalışmalar ileri safhadadır. Bu çalışmaların sonucunda eczane ve hastane yazılımlarının uyumlaştırılması gündeme gelecektir.

2008 yılı Ekim ayı içinde tüm uygulamaların İTS ile birlikte çalışması sağlanmış olacaktır. Üreticilerimizin bu yazılımların uyumu sağlandıktan sonra ürünlerini karekodlu halde piyasaya vermelerinin sağlıklı olacağı düşünülmektedir.

Yönetmelik değişikliğinde geçici madde hükümlerine göre, üretici ve ithalatçıların yapmaları gereken ambalaj değişikliklerini 01.01.2009 tarihine kadar onay beklemeksizin bildirmeleri beklenmektedir. Bu bildirimlerden önce yapılan çalışmalar taranıp its@iegm.gov.tr adresine gönderilirse çalışmalar değerlendirilebilecektir. Bildirimi yapılacak ürün çalışmalarda karekod örnek olarak basılmış halde gösterilecektir.

Comments are closed at this time.